Šta je glaukom?
Glaukom je oboljenje oka koje nastaje kada su odvodni kanali zapušeni, kada je povećano stvaranje ili otežano oticanje očne vodice, što dovodi do prevelike koncentracije tečnosti u oku. Nagomilavanjem tečnosti u oku, stvara se povišen očni pritisak, što uvek dovodi do nepovratnog oštećenja vidnog živca i gubitka vida. Procenjuje se da u Srbiji oko 60-70.000 ljudi boluje od ove bolesti. Gubitak vida kod glaukoma je postepen i u najvećem broju slučajeva za pacijente neprimetan, sve do uznapredovale faze bolesti, tako da su rana dijagnoza kao i pravovremena i adekvatna terapija ključ u očuvanju vida.
Ko oboljeva?
Glaukom otvorenog ugla se češće javlja kod osoba starijih od 40 godine života. Genetska predispozicija (otac ili majka bolovali od glaukoma) – mogućnost pojave je do 4 puta veća nego u ostaloj populaciji. Češće se javlja kod dalekovidih (angularni glaukom) ili kratkovidih (glaukom otvorenog ugla). Češći je kod dijabetičara i kod osoba na dugotrajnoj kortikosteroidnoj terapiji (lokalnoj i sistemskoj). Kod žena je češći glaukom zatvorenog ugla, skoro 4 puta nego kod muškaraca.
Lečenje
Kod primarnog glaukoma otovorenog ugla lečenje se započinje kapima koje snižavaju očni pritisak. Takođe, nekada se lečenje može započeti i laserskom terapijom (SLT). U slučajevima kada medikamentnom i laserskom terapijom ne možemo da postignemo zadovoljavajuće vrednosti očnog pritiska pacijentima je neophodna hirurška terapija (trabekulektomija, ugradnja ExPRESS šanta, ugradnja XEN-a). Sve ove procedure su vam na raspolaganju u Beogradskom Oftalmološkom Centru, a izvodi ih osoblje sa višegodišnjim iskustvom u lečenju glaukoma ovim metodama. Zakažite vaš pregled kod specijalista Beogradskog Oftamološkog Centra. Dođite da vidite!