Kako se manifestuje?
Ukoliko se pravovremeno ne leči može dovesti i do drugih, težih oboljenja oka (oštećenje rožnjače, upalni procesi i ožiljavanje), kao i do posledičnog pada vidne oštrine. Ovaj sindrom utiče na kvalitet života na taj način što otežava svakodnevne aktivnosti (rad na blizinu, čitanje, gledanje televizije) a osobe postaju manje tolerantne na suv vazduh (klimatizovane prostorije) i tegobe su izraženije u takvim uslovima.
Simptomi su različitog intenziteta i mogu varirati od osobe do osobe, u na samom početku bolest može biti asimptomatska. Kasnije se javljaju sledeći simptomi:
- Peckanje i osećaj suvoće u očima
- Osećaj stranog tela u oku (“pesak u očima”)
- Bol i crvenilo oka
- Osećaj teških kapaka
- Osećaj diskomfora tokom nošenja kontaktnih sočiva
- Zamućenje vida tokom rada na računaru, čitanja, gledanja televizije i izvođenja aktivnosti koje zahtevaju povećan obim pažnje.
Simptomi se pojačava na vetru ili u klimatizovanim prostorijama
Koga pogađa?
Sindrom suvog oka se češće javlja kod sledećih grupa:
Učestalost
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije 40% odrasle populacije ima sindrom suvog oka.Sindrom suvog oka može značajno uticati na kvalitet života i na obavljanje svakodnevnih radnih obaveza.
Dijagnoza
Ključ dijagnoze leži u uzimanju detaljne anamneze, razumevanju faktora rizika, kao i u kompletnom oftalmološkom pregledu.